ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 4
w Białymstoku
Główna Biblioteka
Dziś jest 02.08.2021
Biblioteka


 

 

 AKTUALNOŚCI


„Świat poezją Wiesława Kazaneckiego malowany” – miejski konkurs plastyczny

 

25 maja 2018 r. podczas XXII edycji Konkursu Recytatorskiego im. Wiesława Kazaneckiego odbyło się podsumowanie miejskiego konkursu „Świat poezją Wiesława Kazaneckiego malowany”, którego organizatorem była biblioteka szkolna.  

Patronat Honorowy nad konkursem sprawowali:

 • Prezydent Miasta Białegostoku
 • Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku
 • Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Rada Oddziału

w Białymstoku.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów miasta Białegostoku. Warunkiem udziału było wykonanie pracy plastycznej do wybranego utworu Wiesława Kazaneckiego.

Na konkurs wpłynęło 41 prac z 9 szkół Białegostoku w trzech kategoriach wiekowych. Nagrodzono i wyróżniono 19 prac a wśród nich troje uczniów naszej szkoły.

Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie towarzyszącej uroczystości oraz wystawie pokonkursowej na holu szkolnym.


 

 

Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

10.04.2018 r. w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej w Białymstoku uczniowie klasy IV naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z autorem książek dla dzieci i młodzieży, anglistą

i tłumaczem Pawłem Beręsewiczem.

Autor wprowadził uczestników spotkania w świat swoich bohaterów książkowych, uczniowie wysłuchali fragmentów jego książek. Na koniec spotkania Paweł Beręsewicz podpisywał książki i rozdawał autografy.


 

Biblioteka to jest dobre miejsce dla człowieka

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Konferencji Nauczycieli Bibliotekarzy w dniu 28.11.2017 r. odbyło się podsumowanie konkursu „Biblioteka to jest dobre miejsce dla człowieka”. Warunkiem udziału w konkursie było napisanie wiersza lub fraszki na temat biblioteki. Nasza uczennica Faustyna Kierepka z kl. III c za swój wiersz zajęła II miejsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Mój ulubiony bohater literacki"

konkurs plastyczny

            16. 11. 2017 r. odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Mój ulubiony bohater literacki", które zakończyło obchody MMBS.           

Spośród wszystkich prac wyłoniono następujących zwycięzców:

w  kategorii kl. I

Nikola Bednarczyk kl. I a

Dominik Gładkowski kl. I a

Emilian Szawel kl. I a

Antonina Schmidt kl. I b

    w  kategorii kl. IV

Kamila Kiercul kl. IV

Joanna Kraszewska kl. IV

Wiktoria Woroniecka kl. IV

Zuzanna Żurawska kl. IV

Prace można obejrzeć na korytarzu przy bibliotece szkolnej, która była organizatorem konkursu

 

Klub Małego Czytelnika

 

            Październikowe święto bibliotek szkolnych zainspirowało nas do

zorganizowania dla uczniów klas pierwszych Klubu Małego Czytelnika. Zajęcia odbywają się co tydzień, we wtorki.

            Uczennice z kl. IV i bibliotekarze czytają pierwszoklasistom wiersze, baśnie

i opowiadania dla dzieci. Po lekturze odbywa się krótka dyskusja lub rysowanie ilustracji do czytanej książki. Czasami też uczniowie wyszukują w Internecie filmowych odpowiedników czytanych baśni.


„Józef Piłsudski – polityk i mąż stanu”

29. 11. 2017 r. w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” odbyło się spotkanie, którego bohaterem był Józef Piłsudski. Uczestniczyli w nim uczniowie z kl. II a Publicznego Gimnazjum Nr 15, którzy mieli okazję zapoznać się z sylwetką wybitnego polityka i męża stanu. Sylwetkę Marszałka przybliżyła słuchaczom Pani Magdalena Dzienis - Todorczuk, pracownik IPN Oddział w Białymstoku.

Prelekcję zorganizowano w ramach obchodów ustanowionego przez Sejm RP roku 2017, rokiem Józefa Piłsudskiego, a także 150 rocznicy jego urodzin.

Spotkanie autorskie z pisarką Anną Czerwińską-Rydel

20. 11. 2017 r. uczniowie kl. IV uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką Anną Czerwińską-Rydel, które odbyło się w bibliotece osiedlowej, w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej”.

Anna Czerwińska-Rydel w swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach

z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości,

a przede wszystkim o muzyce. Pisarka jest pomysłodawczynią i twórczynią serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach.

Podczas spotkania był czas na pytania czytelników, pamiątkowe zdjęcia i autografy.


 

Spotkanie z pisarką Idą Pierelotkin

23 października w Szkole Podstawowej nr 45 odbyło się spotkanie autorskie z pisarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży Idą Pierelotkin. Zorganizowano je w ramach projektu Podlaskie Spotkania z Pisarzami. W spotkaniu udział wzięli uczniowie białostockich szkół, między innymi z kl. III naszego gimnazjum.

Ida Pierelotkin zadebiutowała powieścią ”Ala Betka”, która została nagrodzona

w pierwszej edycji Konkursu im. Astrid Lindgren. Jest laureatką prestiżowej nagrody „Guliwer w krainie Olbrzymów”. Za książkę „Pepa, nie świruj!” była nominowana przez Polską Sekcję IBBY do nagrody literackiej Książka Roku 2010.

           Autorka ciekawie opowiadała młodym czytelnikom o sobie i swoim pisarstwie. Streściła króciutko tematykę swoich książek. Zdradziła też tajniki swojej pracy. Opowiedziała o warsztacie pisarskim, jak powstaje powieść, skąd można czerpać pomysły do tworzenia fabuły, jak kreować bohatera. Wskazała wszystkim młodym, którzy już mają za sobą pierwsze próby pisarskie, w jaki sposób budować akcję powieści.

           Spotkanie to upłynęło w sympatycznej atmosferze. Na zakończenie każdy mógł kupić książkę i zdobyć dla siebie pamiątkowy autograf.

Biblioteka


 

Narodowe Czytanie 2017

07. 09. 2017 r. w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” uczniowie kl. II B uczestniczyli w obchodach akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W nastrój spotkania wprowadziła prezentacja o życiu i twórczości autora dramatu. ,,Wesele’’ S. Wyspiańskiego czytali: Agnieszka Sieniawska – arteterapeuta, animator w Klanzie; Eligiusz Buczyński – poeta, bibliotekarz, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych w Książnicy Podlaskiej i Piotr Szekowski – aktor Teatru Dramatycznego

im. A. Węgierki w Białymstoku.

Po prezentacji fragmentów dramatu uczestnicy spotkania wzięli udział w konkursie

z nagrodami nt autora i jego dzieła.

Biblioteka


 

Dyskusyjny Klub Książki

17 maja 2017 r. w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie członków Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tematem dyskusji była książka szwedzkiego pisarza Henninga Mankella „Podróż na koniec świata”.

 


 

„Życie i twórczość Wiesława Kazaneckiego”

- międzyszkolny konkurs czytelniczy

16. 05. 2017 r. w bibliotece szkolnej odbyła się XIII edycja międzyszkolnego konkursu czytelniczego „Życie i twórczość Wiesława Kazaneckiego”. Jak co roku, do konkursu przystąpili uczniowie klas VI szkół podstawowych i I gimnazjów. Uczestnicy pisali test, a następnie odpowiadali na 2 wylosowane pytania.

Uczniowie za wysoki poziom wiedzy o patronie naszego gimnazjum zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami książkowymi.

Szczególne gratulacje składamy reprezentantkom naszego gimnazjum, uczennicom

kl. I A Noemi Popławskiej i Aleksandrze Urbaniak za zajecie I miejsca.

Gratulujemy sukcesu.

 


 

„Usiądź na moim miejscu”

09. 05. 2017 r. w Filii Nr 9 „Książnicy Podlaskiej” przy ul. Gajowej 73 odbyły się warsztaty pod hasłem „Usiądź na moim miejscu”. Uczniowie z PG Nr 15 z klasy III c

i PG Nr 9 zapoznali się ze szczególnym działem techniki – tyflotechniką - zajmującą się zasadami, środkami i sposobami wytwarzania pomocy technicznych dla niewidomych

i niedowidzących.

Zajęcia prowadziły Panie: Elena Świątkowska z Fundacji „Szansa dla niewidomych” oraz Iwona Jaremko i Adrianna Buzun z Filii Nr 9.


 

 


 

„Tylko anioły do mnie wysyłaj”

wojewódzki konkurs o aniołach

15 lutego 2017 r. w PG nr 9 odbyło się rozstrzygnięcie wojewódzkiego konkursu plastycznego „Tylko anioły do mnie wysyłaj”. Wzięły w nim udział uczennice naszego gimnazjum. Faustyna Kierepka z kl. II c zajęła II miejsce w kategorii prac płaskich, a Patrycja Maciorowska z kl. I c zajęła III miejsce w kategorii rzeźba .


 

Spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Vujcic

16 listopada 2016 r. gościliśmy Barbarę Vujcic, autorkę powieści dla młodzieży „Niebieski zeszyt” oraz „W kraju Róży”, która jestowocem dłuższego pobytu w Wielkiej Brytanii i opowiada o losach polskich emigrantów w Londynie w latach 90-tych.

Uczniowie uczestniczący w spotkaniu z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o procesie powstawania książek, pobycie za granicą i jego wpływie na twórczość pisarki.

Pani Vujcic podkreśliła wpływ czytania książek na kształtowanie się osobowości człowieka oraz swojego warsztatu pisarskiego.

            Spotkanie było bardzo ciekawe i upłynęło w miłej atmosferze.

Organizatorem spotkania była biblioteka szkolna a technicznie wspomagał Samorząd Uczniowski.

 


,,Patriotyzm wczoraj i dziś”

- warsztaty historyczne

09. 11. 2016 r. w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej przy ul. Gajowej 73 uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w warsztatach historycznych pod hasłem ,,Patriotyzm wczoraj i dziś”. Zajęcia prowadził Pan Hubert Piętka z Działu Instrukcyjno-Metodycznego KP. Na zajęciach mięliśmy okazję podyskutować o tym, jakimi cechami charakteryzuje się współczesny patriota i jak to wyglądało dawniej. Spotkanie uświetniła wspaniała prezentacja muzyczna utworów patriotycznych.

 


 

Dyskusyjny Klub Książki

8 listopada 2016 r. w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie członków Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Arkadiusza Niemirskiego – „Testament bibliofila”.

Autor przedstawia historię Emanuela Karskiego – architekta i miłośnika książek.

Po jego śmierci dzieci i przyjaciółka zapoznają się z testamentem, który zawiera wskazówki, jak zdobyć pozostawiony przez niego spadek. Tropy prowadzą spadkobierców do Kórnickiego Zamku i jego sławnych dzieł sztuki. Rozpoczyna się wyścig z czasem, zwycięży bowiem ten, kto pierwszy rozwiąże zagadkę. W intelektualną grę zostają "wciągnięci" detektyw Barber i jego młody, „przypadkowo” poznany pomocnik Omnibus. W drodze po spadek pojawia się niebezpieczna konkurencja i wszystkim grozi niebezpieczeństwo…

Książka trzyma w napięciu i bez reszty wciąga czytelnika do świata przedstawionego na jej kartach.


 

 


 

NARODOWE CZYTANIE 2016

02.09.2016 w godz. 11:00 – 13:00 w filii nr 9 Książnicy Podlaskiej uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w Narodowym Czytaniu ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Uczestników spotkania wprowadziła w nastrój prezentacja o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.

Po krótkiej historii Narodowego Czytania do prezentacji wybranego fragmentu przystąpiła Pani Roma Antonowicz, kierownik filii nr 17. Następnie w świat Cesarstwa Rzymskiego wprowadził wszystkich Pan Antoni Hukałowicz, poeta i prozaik. Ostatni fragment przeczytali wspólnie Pani Helena Turkowicz, nauczyciel bibliotekarz z PG nr 15
i Pan Konrad Szamryk, pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku.

Miłym akcentem na zakończenie spotkania było wręczenie wylosowanych nagród.


 

„Życie i twórczość Wiesława Kazaneckiego”

 

19. 05. 2016 r. w bibliotece szkolnej odbyła się XII edycja międzyszkolnego konkursu czytelniczego „Życie i twórczość Wiesława Kazaneckiego”. Jak co roku, do konkursu przystąpili uczniowie białostockich szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestnicy pisali test, a następnie odpowiadali na 2 wylosowane pytania.

Dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczono podczas jubileuszowego XX Konkursu Recytatorskiego im. Wiesława Kazaneckiego w dn. 10. 06. 2016 r.

Reprezentanci naszego gimnazjum uczniowie kl. I c zajęli: Faustyna Kierepka

- I miejsce, a Paweł Ocytko - III miejsce.

Gratulujemy im sukcesu.

 


„W świecie utworów Mistrza Adama”

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny

 

Kolejny sukces artystyczny odniosła uczennica z kl. I c Faustyna Kierepka

w konkursie zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza

w Białymstoku. W kategorii gimnazjów Eaustyna zajęła II miejsce za wykonanie pracy plastycznej do ballady „Świteź”.

Gratulujemy.

 


 

Tydzień Bibliotek

8 – 15 maja to tradycyjne święto bibliotek, które w tym roku odbywało się pod hasłem „Biblioteka inspiruje”. Jak co roku wykonałyśmy gazetkę informacyjną i organizowałyśmy imprezy czytelnicze.

Jedną z imprez były warsztaty „Śladami sienkiewiczowskich bohaterów Trylogii na Kresach”, któreodbyły się 10 maja 2016 w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej”

z udziałem uczniów kl. I a. Interesujący wykład i prezentacja multimedialna Pani Izabeli Szymańskiej, pracownika „Książnicy Podlaskiej”, zachęciła uczestników do sięgnięcia po powieści znanego na całym świecie pisarza, laureata Nagrody Nobla.

Przed spotkaniem uczniowie mieli możliwość zapoznania się z sylwetką autora „Trylogii” przedstawioną na gazetce i wystawce zorganizowanej w czytelni z okazji obchodów Roku Henryka Sienkiewicza.

 


 

„Portret z książką”

miejski konkurs fotograficzny

 

15. 04. 2016 r. w Publicznym Gimnazjum nr 15 odbyło się uroczyste podsumowanie miejskiego, cyklicznego konkursu fotograficznego „Białystok

w moim obiektywie” od wielu lat organizowanego przez Zarząd Oddziałowej Sekcji Bibliotekarskiej przy Zarządzie Oddziału ZNP w Białymstoku. Tegoroczne edycja konkursu odbywała się pod hasłem: „Portret z książką”.

        Honorowy patronat nad konkursem objęła Prezes Zarządu Oddziału ZNP

w Białymstoku.

Konkurs adresowany jest do uczniów białostockich szkół i odbywa się

w trzech kategoriach wiekowych:

 • szkoły podstawowe

- kl. I-III

- kl. IV-VI

 • gimnazja
 • szkoły ponadgimnazjalne

Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów białostockich szkół. Wpłynęło ponad sto pięćdziesiąt zdjęć. Nagrodzono

i wyróżniono 42 fotografie. Laureaci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy a nauczyciele – podziękowania.

Wystawę pokonkursową można było oglądać jeszcze przez kilka następnych dni na holu gimnazjum.

PG nr 15 reprezentowało 3 uczniów. II miejsce w kategorii gimnazjów zajęło zdjęcie wykonane przez ucznia kl. I f Mateusza Jurkowicza.

 


 

„Tylko anioły do mnie wysyłaj”

Wojewódzki konkurs o aniołach


       Dnia 18 marca 2016 roku Publicznym Gimnazjum nr 9 Białymstoku odbyło się podsumowanie wojewódzkiego konkursu o aniołachdla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych województwa podlaskiego.

     Publiczne Gimnazjum nr 15 reprezentowała uczennica klasy I C Faustyna Kierepka,

i zajęła I miejsce w konkursie plastycznym w kategorii gimnazjum.

Gratulujemy zwycięstwa.

Dyskusyjny Klub Książki

 

9. 12. 2015 r. w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była powieść Colleen Hoover „Hopeless”. Ta książka wywołała morze emocji wśród naszych czytelników i na ich prośbę zakupiliśmy do biblioteki kolejny tom cyklu.


Dyskusyjny Klub Książki

10. 03. 2016 r. w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była powieść „Geneza” J. Khoury. Zdania na temat książki były jak zwykle podzielone.. Klimat puszczy amazońskiej, w której rozgrywa się akcja powieści, pozwala wyrwać się od codziennej rutyny i pobyć w miejscu całkiem innym niż rzeczywistość. Nie ułatwia natomiast odpowiedzi na pytanie, czy życie wieczne jest ważne i jak daleko człowiek może się posunąć, aby je osiągnąć?


„Szkoła na ptak” – warsztaty ekologiczne

 

3. 12. 2015 r. uczennice z kl. II a uczestniczyły w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej”

w spotkaniu z Panią Zulą Brzezińską, Liderem Regionalnym Ogólnopolskiej Społecznej Kampania Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na pTAK! Akcja skierowana jest do szkół, przedszkoli, ośrodków wychowawczych, organizacji i różnych instytucji edukacyjnych

w całej Polsce. Ważne, by ptaki, Przyroda, ich ochrona oraz idea na pTAK! były wszystkim bliskie. Jest nam bardzo miło, że nas również zaproszono do grona orędowników ptaków.


Rozwijanie kompetencji czytelniczych

oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży

 

26. 11. 2015 r. w dniu otwartym dla rodziców zaprezentowałyśmy gazetkę przedstawiającą propozycję realizacji przez bibliotekę szkolną Priorytetu polityki oświatowej państwa w r. szk. 2015/2016: Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, przykładowe działania biblioteki w minionych latach oraz prace laureatów szkolnego konkursu fotograficznego „Książka z jesienią w tle” zorganizowanego w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych: Julii Bartoszewicz i Emilii Sołowiej z kl. III e i Dominiki Zahorowskiej z kl. I c.

 


 

„Nadeszła jesień” – międzyszkolny konkurs recytatorski

 

27. 11. 2015 r. w Zespole Szkół Integracyjnych Nr 1 odbyła się kolejna edycja międzyszkolnego konkursu recytatorskiego poezji o jesieni pod hasłem „Nadeszła jesień”. Nasze gimnazjum reprezentowały dwie uczennice: Magda Popławska z kl. III c zajęła

I miejsce, a Dominika Borówko z kl. I c zajęła III miejsce.

Gratulujemy i cieszymy się z sukcesu naszych recytatorek.

 


 

„Podlaskie spotkania z pisarzami”

 

21. 10. 2015 r. uczennice z klas I i II uczestniczyły w spotkaniu z pisarką Joanną Jagiełło, autorką powieści dla młodzieży „Czekolada z chili”. Odbyło się ono w PG nr 20

w ramach projektu Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddziału

w Białymstoku „Podlaskie spotkania z pisarzami”.

Biblioteka posiada również w swoich zbiorach książki Joanny Jagiełło.

 


 

5 września 2015 r.Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa

W tym roku również uczestniczyliśmy w Narodowym Czytaniu „Lalki” Bolesława Prusa. Zostaliśmy zaproszeni do Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej”. Dla naszych uczniów była to okazja poznania wspaniałego dzieła klasyki polskiej. Dla starszych był to doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo.

„Lalkę” czytali:

Justyna Sawczuk – gospodarz programu ,,Strefa książki”; redaktor Telewizji Białystok

Magdalena Gołaszewska – dziennikarka Telewizji Białystok

Ewa Alimowska- autorka tekstów, poetka, wokalistka, nauczyciel języka polskiego

Anna Juszczuk – nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 37 im. K. Górskiego w Białymstoku

 


BIBLIOTEKI SZKOLNE RZĄDZĄ!

24 listopada 2015 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku na konferencji nauczycieli bibliotekarzy odbyło się podsumowanie obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, konkursów realizowanych w ramach projektu „Podlaskie Spotkania

z Pisarzami” – „ Czy znasz twórczość … oraz wojewódzkich konkursów o bibliotece.

Dwie uczennice naszego gimnazjum zostały laureatkami.

Monika Borówko z kl. I c zajęła I miejsce w VI Wojewódzkim Konkursie na prezentację multimedialną „Biblioteka to dom przyszłości i przeszłości”.

Faustyna Kierepka z kl. I c zajęła II miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym pod hasłem „Czy znasz twórczość Joanny Jagiełło” na projekt okładki do książek tej autorki.


 

„Biblioteki szkolne rządzą"

1.- 30. 10. 2015 r. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

Październikowe święto bibliotek to okazja do popularyzacji działalności własnej biblioteki oraz książki i czytelnictwa.

Z tej okazji przygotowałyśmy wraz z uczennicami z klasy I c i d imprezy czytelnicze dla uczniów naszego gimnazjum:

 • „Biblioteki szkolne rządzą" -
 • „Z pamiętnika biblioteki” – nasza praca i osiągnięcia w minionym roku szkolnym
 • Złote myśli i cytaty o książce i czytaniu - gazetka
 • „W starej obwolucie” – wystawa książek z XIX i początków XX w.
 • „Spotkanie z poezją” m.in. z udziałem p. kierownik Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej”
 • Dyskusyjny Klub Książki
 • konkursy (zostaną rozstrzygnięte do 13 listopada):
 •      „Książka z jesienią w tle” – konkurs fotograficzny
 •         plakat promujący czytelnictwo i bibliotekę – konkurs plastyczny

 

Dyskusyjny Klub Książki

 

28. 10. 2015 r. w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Od września wstąpili do naszego Klubu nowi członkowie, uczennice z klas pierwszych.

Tematem dyskusji była powieść Joanny Jagiełło „Czekolada z chili”. Zainteresowani losami Linki mogą je poznać w innych książkach cyklu.

 

„Życie i twórczość Wiesława Kazaneckiego”

28. 05. 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyła się XI edycja międzyszkolnego konkursu czytelniczego „Życie i twórczość Wiesława Kazaneckiego”. Jak co roku, do konkursu przystąpili uczniowie okolicznych szkół podstawowych i gimnazjów: SP 37, 47, 16 oraz PG 6, 9 i 15. Uczniowie pisali test, a następnie odpowiadali na trzy wylosowane pytania. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Uczennice naszego gimnazjum z kl. I c Wiktoria Aleksiejew zajęła I miejsce,

a Magdalena Malinowska - III miejsce.


„Wybieram bibliotekę” - Tydzień Bibliotek

W ramach corocznego święta bibliotek w dn. 8 - 15. 05. 2015 r.biblioteka szkolna zorganizowała imprezy czytelnicze dla uczniów naszego gimnazjum:

  • „Tydzień bibliotek”
  • „Dzieje książki. Od rysunku skalnego do CD”
 • konkursy:
 • „Sentencje, cytaty i złote myśli o książce i czytaniu” - laureatką została

Wiktoria Aleksiejew, z kl. I c

 • „Wiem, co znaczy…” - błyskawiczny konkurs haseł związanych z książką

i biblioteką

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody.

 • udział w koncercie skrzypcowym z okazji 180. rocznicy urodzin Henryka Wieniawskiego w Fili nr 9 „Książnicy Podlaskiej” w Białymstoku
 • wycieczkę kl. I c do „Książnicy Podlaskiej” w Białymstoku, na której uczniowie zapoznali się z zasadami funkcjonowania czytelni i wypożyczalni biblioteki wojewódzkiej.

 


Dyskusyjny Klub Książki

25. 03. 2015 r. - spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Barbary Ciwoniuk „Igor”. Powieść porusza problem dysleksji i radzenia sobie z nią w życiu szkolnym. Jak zwykle, w ocenie książki, zdania były podzielone.

W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 9.

 


 

Biblioteka szkolna otrzymała w nieodpłatny depozyt nowości wydawnicze przekazane przez Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego zakupione w ramach Programu Biblioteki Narodowej – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami bibliotek szkolnych-Priorytet 2

Zestaw liczy 105 pozycji: literatura piękna

                                         literatura popularnonaukowa

                                         lektury szkolne

 

ZOBACZ LISTĘ KSIĄŻEK

Zapraszamy wszystkich uczniów po nowości już od poniedziałku 15 grudnia.

 

 


 

 

Nowości wydawnicze w bibliotece szkolnej

Biblioteka szkolna systematycznie współpracuje Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej”

w zakresie popularyzacji książki i czytelnictwa wśród naszych uczniów. 

Od 1. 09. 2014 r. do 30. 11. 2014 r. współpraca ta będzie odbywa się na mocy Porozumienia o Współpracy Partnerskiej zawartego przez Dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 15 z Dyrektorem „Książnicy Podlaskiej” pod nazwą Priorytet 2 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych”. Program finansowany jest ze środków Biblioteki Narodowej. Biblioteka szkolna otrzyma w depozyt nowości wydawnicze z różnych dziedzin: literaturę piękną, a wśród nich nowe wydania lektur, literaturę popularnonaukowa, poradniki z różnych dziedzin.

W ramach realizacji zadań zawartych w Porozumieniu w bibliotece szkolnej odbywają się:

·         spotkania autorskie

·         konkursy recytatorskie i plastyczne

·         warsztaty literackie, historyczne, plastyczne itp.

·         swoją działalność kontynuuje Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki.

Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w konkursach, których tematyka poświecona jest 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

·         recytatorskim – interpretacja wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

·         plastycznym – „Dzieci Warszawy na barykadach powstania 1944”.

Regulaminy konkursów znajdują się na tablicy ogłoszeń i w bibliotece.

 

 

 


 

Dyskusyjny Klub Książki

 

„Tajemnica starego pałacu. Duch z Niewiadomic”

           16.10.2014 r. odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była książka Katarzyny Majgier „Tajemnica starego pałacu. Duch z Niewiadomic”. Jak zwykle zdania na temat powieści były podzielone. Cieszy nas ten fakt, tym bardziej, iż do klubu wstąpili nowi członkowie - uczniowie klas pierwszych. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni czytelnicy z Publicznego Gimnazjum nr 9 wraz z nauczycielem bibliotekarzem, którzy przystąpili do naszego klubu.

            Następne spotkanie DKK odbędzie się w grudniu. Będziemy wówczas dyskutowali

o książce Beaty Ostrowickiej „ Świat do góry nogami”. Na spotkanie zapraszamy wszystkich zainteresowanych dyskusją o dobrej książce, nie tylko klubowiczów.

Książka „ Świat do góry nogami” jest dostępna w bibliotece szkolnej.

 

 

 


 

„Podlaskie spotkania z pisarzami” Kazimierz Szymeczko

24. 10. 2014 r. członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki uczestniczyli w spotkaniu

autorskim z Kazimierzem Szymeczko zorganizowanym w ramach projektu Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddziału w Białymstoku „Podlaskie spotkania

z pisarzami” w Zespole Szkół Integracyjnych nr 1. Było to szczególnie interesujące dla nas spotkanie, gdyż znamy jego powieść „Wywrotka” z dyskusji klubu książki.

 


 

Spotkanie autorskie z Zofią Olek - Redlarską

17. 10. 2014 r. w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” odbyło się spotkanie autorskie członków Dyskusyjnego Klubu Książki z pisarką i poetką z Zofią Olek - Redlarską. Podczas spotkania poetka recytowała swoje wiersze, mówiła o przeżyciach związanych z poezją Jana Twardowskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Po wysłuchaniu autorki uczestnicy zadawali pytania a pod koniec spotkania otrzymali autografy.

            W spotkaniu uczestniczyli również studenci Uniwersytetu w Białymstoku, a odbyło się ono w ramach realizacji projektu „Priorytet 2 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych”.  

 


 

Dyskusyjny Klub Książki

17. 06. 2014 r. - odbyło się ostatnie w tym roku szkolnym  spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była powieść Barbary Ciwoniuk „Ten gruby”.
Dyskusyjny Klub Książki wznowi swoja działalność w przyszłym roku szkolnym. Zapraszamy do klubu wszystkich miłośników książek.


 


 

„Życie i twórczość Wiesława Kazaneckiego”
- międzyszkolny konkurs czytelniczy

4. 06. 2014 r. odbyła się X edycja międzyszkolnego konkursu czytelniczego „Życie i twórczość Wiesława Kazaneckiego”. Konkurs odbył się w szczególnie uroczystej oprawie, gdyż w tym roku mija 75-ta rocznica urodzin i 25-ta rocznica śmierci naszego patrona. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 37 i Szkoły Podstawowej nr 47 oraz klas pierwszych Publicznego Gimnazjum nr 9, Publicznego Gimnazjum nr 15 
i Publicznego Gimnazjum nr 17.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Bartosz Tuchliński – PG nr 15

II miejsce – Kamil Sakowicz – SP nr 37

III miejsce – Kinga Dobek – SP nr 47

                     Paweł Malinowski – PG nr 15

                     Daniel Matwiejuk – SP nr 37

                     Aleksandra Stachyra – PG nr 17

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.

 

 


 

Warsztaty fotograficzne z p. Piotrem Sawickim

20. 05. 2014 r. i 10. 06. 2014 r. odbyły się w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” kolejne zajęcia młodych fotografów z p. Piotrem Sawickim oraz p. Pawłem Dąbrowskim. Obaj panowie z wielkim zaangażowaniem dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami z uczestnikami warsztatów.

 

 


 

Spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich

13. 05. 2014 r. uczestniczyliśmy w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” w spotkaniu z pisarką Katarzyną Enerlich - polską pisarką i poetką. Obecnie jest twórcą niezależnym. Należy do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest autorką powieści obyczajowych, serii Prowincja, współautorką czterech antologii poetyckich.

 


 

 


 

Dyskusyjny Klub Książki

 

15. 04. 2014 r. - odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej”. Tematem dyskusji była powieść dla młodzieży „Światła września” hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna będąca trzecią i ostatnią częścią cyklu „Trylogia mgły”.

 

 

 


 

Warsztaty fotograficzne z p. Piotrem Sawickim

 

8. 04. 2014 r. ponownie w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” odbyły się warsztaty fotograficzne prowadzone przez p. Piotra Sawickiego. Tym razem zapoznawaliśmy się z programem Photoshop, aplikacją do edycji obrazów, która  pozwoliła  w dowolny sposób ulepszać, retuszować i modyfikować przyniesione na zajęcia fotografie Jak się okazało mamy w naszym gronie dobrze zapowiadających się fotografów.

 

 

 


 

„Pomniki znane i nieznane”

 

28. 03. 2014 r. w naszym gimnazjum odbyło się podsumowanie kolejnej edycji miejskiego konkursu fotograficznego „ Białystok w moim obiektywie” pod hasłem „Pomniki znane i nieznane”, organizowanego przez Sekcję Bibliotekarską ZNP. Konkurs przeznaczony był dla trzech kategorii wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Do konkursu zgłosiło się 57 uczniów z 22 szkół. Spośród uczestników konkursu jury wyłoniło zwycięzców. Nasze gimnazjum reprezentowało siedmioro uczniów. Krzysztof Borówko - kl. III b i Emilia Sołowiej – kl. I e zajęli II miejsce, Cezary Malicki
– kl. I a - III miejsce, a Łukasz Lik - kl. I a otrzymał wyróżnienie. Zarówno zwycięscy, jak i uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe
i rzeczowe. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił znany białostocki fotografik pan Piotr Sawicki.

 

 

 


 

Wiosenalia

 

21. 03. 2014 r. odbył się ogólnoszkolny turniej na powitanie wiosny. W tym roku witaliśmy wiosnę na różne sposoby: zdrowo, na sportowo, tańcem i piosenką odkrywając talenty. Uczniowie przygotowali wiosenne kanapki, prezentowali zdolności wokalne i taneczne. Dużo emocji dostarczyły rozgrywki sportowe między klasami: tor przeszkód i przeciąganie liny. Zwycięzcy otrzymywali słodkie nagrody.

  

 

 

 


 

Sybir Backpack history” - warsztaty historyczne

 

20. 03. 2014 r. w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” w Białymstoku odbyły się warsztaty historyczne „Sybir Backpack history” przeprowadzone przez pracowników Muzeum Wojska.W zajęciach uczestniczyła kl. III d. Była to dla nich żywa lekcja historii - uczniowie m.in. odtwarzali sytuacje, w jakich znaleźli się wywożenia na Sybir Polacy i Żydzi.

  

 

 


 

Warsztaty fotograficzne z p. Piotrem Sawickim

 

            4. 03. 2014 r. w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” rozpoczęła się II edycja warsztatów fotograficznych prowadzonych przez Piotra Sawickiego.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I i III naszego gimnazjum zainteresowani rozwijaniem swoich umiejętności w tej dziedzinie.

 

Na pierwsze spotkanie uczniowie przynieśli swoje zdjęcia, wspólnie wybraliśmy najlepsze i wysłuchali cennych uwag zawodowego fotografa na temat zasad fotografowania. Następne spotkanie odbędzie się w kwietniu.

 

 

 


 

Rok Tuwima

 

17. 01. 2014 r. z okazji Roku Tuwima, aby popularyzować patrona roku odbyło się podsumowanie cyklicznego konkurs czytelniczy trwajacego od września do grudnia. Uczestnicy byli zobowiązani podawać odpowiedzi po każdej turze pytań. Zwyciężyli ci, którzy podali w terminie prawidłowe odpowiedzi na wszystkie pytania. Do konkursu zgłosiło się siedmiu uczestników, jednak do końca wytrwało tylko dwóch i oni zostali zwycięzcami – Kacper Maliszewski
i Dawid Gryc z kl. I c. W nagrodę uczniowie otrzymali oceny bardzo dobre
z języka polskiego oraz upominki rzeczowe.

 

 

 


 

„Sybir Backpack history” - warsztaty historyczne
17. 12. 2014 r. - w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” w Białymstoku odbyły się warsztaty historyczne „Sybir Backpack history” przeprowadzone przez pracowników Muzeum Wojska. W zajęciach uczestniczyła kl. I a. Była to dla nich żywa lekcja historii - uczniowie m.in. odtwarzali sytuacje, w jakich znaleźli się wywożenia na Sybir Polacy i Żydzi. W kolejnej edycja warsztatów w  lutym wezmą udział  uczniowie kl. III d.

 


Dyskusyjny Klub Książki
15. 01. 2014 r. - odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Tematem dyskusji była powieść Jennifer Bosworth  pt. „Dziewczyna, którą kochały pioruny”. Uczniowie otwarcie i coraz odważniej wypowiadają swoje opinie na temat książek. Następne spotkanie odbędzie się po feriach. Wszystkich zainteresowanych działalnością Klubu zapraszamy na nasze spotkania.

 


 

Konkurs recytatorski „Złota polska jesień”

            22. 11. 2013 r. uczniowie naszego gimnazjum tradycyjnie już wzięli udział w międzyszkolnym konkursie recytatorskim wierszy o jesieni pod hasłem „Złota polska jesień”. Tym razem nasze gimnazjum godnie reprezentowali uczniowie klas pierwszych:

Magdalena Popławska z kl. I e zajęła I miejsce za wiersz pt. „Trzy jesienie ” A. Achmatowej, Kamil Świętochowski z kl. I c – II miejsce za wiersz „Astry” A. Asnyka i Łukasz Lik kl. I a – wyróżnienie za wiersz „Jak nie kochać jesieni” T. Wywrockiego.

Gratulujemy.

Recytatorki do konkursu przygotowywały panie z biblioteki.

 


 

Dyskusyjny Klub Książki

20. 11. 2013 r. w czytelni odbyło się pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym Dyskusyjnego Klubu Książki prowadzonego we współpracy z Filią Nr 9 „Książnicy Podlaskiej”. Do DKK wstąpili nowi członkowie – uczniowie klas pierwszych. Chętni miłośnicy książek mogą w każdej chwili zgłosić się do biblioteki i wspólnie z nami poznawać nowości literackie.

Tematem dyskusji była powieść Idy Pierelotkin „Tylko nie impreza”.

Jest to powieść obyczajowa dla młodzieży, opowiadająca o miłosnych perypetiach nastolatków. Książka z gatunku lekkich i typowo dla młodszej młodzieży (choć starszej też z czystym sumieniem mogę ją zarekomendować), kryje jednak w sobie niezwykłą siłę. Niby prosta fabuła i lekka książka, a jednak niesie ze sobą psychologiczną analizę życia nastolatków. Plusem tej pozycji jest ukazanie młodzieży zdrowej, z wadami, wzlotami i upadkami, ale inteligentnej
i radzącej sobie z problemami.

Powieść "Tylko nie impreza" to bardzo wartościowa lektura dla młodzieży. Czytelnik spotka się tu z prawdziwymi bohaterkami, z problemami, których możliwe, że sam już doświadcza, a ponadto czytanie tej - lekkiej przecież - powieści, będzie prawdziwym obcowaniem z kulturą.

 


 

„Podlaskie spotkania z pisarzami”

28. 10. 2013 r. Uczniowie z klas I c i d uczestniczyli w spotkaniu

z pisarką Barbarą Ciwoniuk zorganizowanego w ramach projektu Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddziału w Białymstoku.


Spotkanie autorskie w klubie „Gaj”

24. 09. 2013 r. w klubie osiedlowym „Gaj” odbyło się spotkanie autorskie

z pisarką Dorotą Suwalską. Uczestniczyli w nim uczniowie kl. I c i d oraz z SP 37 i 47. Organizatorem spotkania była Filia nr 9 „Książnicy Podlaskiej”

w Białymstoku.

            Na spotkaniu zapoznaliśmy się z twórczością pisarki oraz technikami ilustracji jej książek.

„Podlaskie spotkania z pisarzami”.

Dwie uczennice naszego gimnazjum biorą udział w konkursie czytelniczym, którego przedmiotem jest twórczość tejże pisarki. Nadmieniamy, iż biblioteka posiada w swoich zbiorach książkę Pani Barbary Ciwoniuk
pt. „Igor”, teraz już z autografem autorki.


 

Dyskusyjny Klub Książki

13. 06. 2013 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy dr Annę Nosek oraz studentów II roku Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej w Białymstoku. Tematem wspólnej dyskusji była powieść Kazimierza Szymeczko pt. „Wywrotka”.

Wywrotka – bohaterka książki pokazuje, że dzieci mogą czasem lepiej sprawować opiekę i rządzić domem niż rodzice. Uczucia i emocje, a zwłaszcza strach o najbliższych powodują, że robimy rzeczy o które byśmy siebie nie podejrzewali. Taka postawa bohaterki wzbudziła burzliwą dyskusję naszych „klubowiczów”.

 


 

„Życie i twórczość Wiesława Kazaneckiego”

10. 05. 2013 r. w bibliotece odbyła 8 edycja międzyszkolnego konkursu „Życie

i twórczość Wiesława Kazaneckiego”. W konkursie wzięli udział uczniowie z ośmiu okolicznych szkół: szkoły podstawowe nr 12, 16, 37, 45 i 47 oraz gimnazja nr 9 i 15. Wszyscy uczestnicy popisali się dużą znajomością faktów z życia naszego patrona.

Laureaci:

Katarzyna Sikorska PG nr 15 - I miejsce

Kaja Weronika Simonik SP nr 47 – II miejsce

Julia Andruszkiewicz SP nr 12 i Rafał Kalinowski PG nr 15 – III miejsce

Paulina Grabowska SP nr 37, Weronika Jaworek PG nr 9, Patryk Przemielewski PG nr 15

- wyróżnienia.

Zwycięscy i pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody, a opiekunowie podziękowania za przygotowania uczniów do konkursu.

 


 

Funkcje informacyjne biblioteki szkolnej

29. 04. 2013 r. przeprowadziłyśmy zajęcia dla studentów II roku Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku z zakresu działalności informacyjnej biblioteki. Zapoznałyśmy studentów z funkcjonowaniem bibliotecznego programu komputerowego MOL Optivum. Szczególną uwagę skupiłyśmy na prezentacji funkcji informacyjnych nowoczesnej biblioteki.

 


 

„Boże Narodzenie – Świąteczny Białystok” – konkurs fotograficzny

18. 04. 2013 r. uczestniczyliśmy w uroczystym podsumowaniu 5 edycji miejskiego konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Sekcję Bibliotekarską ZNP Oddziału

w Białymstoku pod hasłem „Boże Narodzenie – Świąteczny Białystok”.

Wśród nagrodzonych prac znalazły się zdjęcia uczniów Publicznego Gimnazjum

nr 15: Daria Luiza Piekut z kl. III c zajęła I miejsce, Natalia Wiślak również z kl. III c

– II miejsce, a zdjęcia Rafała Kalinowskiego z kl. I f wykonane pod kierunkiem Pani Violetty Grabowskiej zostały uhonorowane wyróżnieniem.

Laureaci i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

 


 

Piotr Sawicki - „Tajniki fotografii” – warsztaty fotograficzne

Tajniki fotografii zgłębiamy nie tylko na spotkaniach w Filii nr 9.

16. 04. 2013 r. wspólnie z Panem Piotrem Sawickim zwiedzaliśmy wystawę fotografików Północno-Wschodniego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików

w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego oraz wystawę „Ludzie teatru w fotografii Wojciecha Plewińskiego” w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

 


 

Piotr Sawicki - „Tajniki fotografii” – warsztaty fotograficzne

9. 04. 2013 r. ponownie w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” odbyły się warsztaty fotograficzne prowadzone przez P. Piotra Sawickiego. Tym razem uczniowie prezentowali wykonane przez siebie zdjęcia. Pan Sawicki na ich podstawie omawiał elementy sztuki fotograficznej. Jak się okazało mamy w naszym gronie dobrze zapowiadających się fotografów – portrecistów i pejzażystów. W drugiej części warsztatów zdobywaliśmy pierwsze szlify pod okiem Mistrza - robiliśmy sobie nawzajem zdjęcia.

 


 

„Tajniki fotografii” – warsztaty fotograficzne z Piotrem Sawickim

            12. 03. 2013 r. w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” odbyły się warsztaty fotograficzne prowadzone przez Piotra Sawickiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I i II naszego gimnazjum zainteresowani rozwijaniem swoich umiejętności w tej dziedzinie.

Piotr Sawicki - znakomity fotograf, znany naszej młodzieży przede wszystkim jako autor prezencji albumowych: „Białystok moje miasto” (1984), „Wizna” poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, „Białystok” (1994), „Białystok” (1998), „Białystok na progu XXI wieku"” (2001), „Podlasie. Między niebem a ziemią”.

Na pierwszym spotkaniu P. Sawicki zaprezentował dwa filmy ukazujące jego drogę zawodową i podzielił się fachowymi „tajnikami” fotografii.

Następne spotkanie odbędzie się w kwietniu.

 


 

Dyskusyjny Klub Książki

5. 03. 2013 r. w Filii Nr 9 „Książnicy Podlaskiej” odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była powieść Marty Fox pt. „Paulina

w orbicie kotów”

W „Paulinie w orbicie kotów”M. Fox odnajdujemy bohaterów jej poprzednich powieści. Jest to powieść blogowa, w której przedstawiony jest świat przyjazny ludziom

i kotom oraz wartości, pomagające dokonywać wyborów w trudnym czasie pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. Jest pełna wyrozumiałości, przyjaźni i miłości.

Paulina zaczyna swój blog słowami: Mam dwóch tatusiów. Prawda to czy fałsz. Komentarze ośmielają blogerkę do opisywania zagmatwanej historii rodzinnej. Poczucie humoru, szalone pomysły bohaterki, jej otwartość i szczerość wzbudzają w czytelniku zainteresowanie nietypową historią rodzinną.  

 

 


 

Dyskusyjny Klub Książki

18. 12. 2012 r. w czytelni odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowane we współpracy z Filią Nr 9 „Książnicy Podlaskiej”. Tematem dyskusji była powieść Doroty Terakowskiej pt. „Tam gdzie spadają Anioły”.

„Tam gdzie spadają anioły” - wydana w 1998, wyróżniona nagrodą polskiej sekcji IBBY. Jest to historia pięcioletniej Ewy, która traci swojego Anioła Stróża. Wówczas w jej życiu następuje ciąg smutnych zdarzeń, ale i zmian następujących w życiu Ewy jej rodziny. Sporo miejsca zajmują w książce rozważania mistyczne (biblijne, religijne). Terakowska w tej książce ukazuje niesamowity i niejednoznaczny świat aniołów, łącząc go ze światem ludzi.

 


 

„Biblioteka to dom przyszłości i przeszłości”

14. 12. 2012 r. został rozstrzygnięty wojewódzki konkurs na prezentację multimedialną „Biblioteka to dom przyszłości i przeszłości” zorganizowany przez Szkolę Podstawową nr 21 w Białymstoku. Laureatką konkursu została uczennica kl. III c Ewa Czarnowska, która zajęła II miejsce w kategorii gimnazjów. Otrzymała dyplom i nagrody rzeczowe.

 


 

Konkurs recytatorski „NADESZŁA JESIEŃ”

            22. 11. 2012 r. uczennice naszego gimnazjum wzięły udział w międzyszkolnym konkursie recytatorskim wierszy o jesieni pod hasłem „NADESZŁA JESIEŃ” .

Dominika Wróbel z kl. II b zajęła II miejsce za wiersz pt. „Astry” A. Asnyka. Monika Owsieniuk z kl. II a za wiersz „Jak nie kochać jesieni” T. Wywrockiego

i Martyna Kowalczuk z kl. II a za wiersz „Jesień” K. Daukszewicza zajęły ex aeqo

III miejsce. Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.

Gratulujemy.

Recytatorki do konkursu przygotowywały panie z biblioteki.

 


 

Dyskusyjny Klub Książki

30. 10. 2012 r. w czytelni odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowane we współpracy z Filią Nr 9 „Książnicy Podlaskiej”. Tematem dyskusji była powieść Małgorzaty Budzyńskiej pt. „Dominika Pierwsza miłość”.

Jest to powieść obyczajowa dla młodzieży, opowiadająca o miłosnych perypetiach Dominiki. Podobnie jak jej przyjaciółka Ala Makota, także i Dominika ma sercowe kłopoty.

I to jakie! Błyskotliwy humor, zabawne przygody i atmosfera warszawskich blokowisk zachęca do sięgnięcia po książkę.

Małgorzata Budzyńska - polska pisarka książek dla młodzieży jest autorką serii "Ala Makota", którą każdy uczeń może wypożyczyć w naszej bibliotece.

 


 

„Podlaskie spotkania z pisarzami”

11. 10. 2012 r. Uczennice z klas II c i d uczestniczyły w spotkaniu z pisarką Małgorzatą Gutowską – Adamczyk zorganizowanego w ramach projektu Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddziału w Białymstoku „Podlaskie spotkania

z pisarzami”.

Dwie uczennice naszego gimnazjum biorą udział w konkursie czytelniczym i plastycznym, którego przedmiotem jest twórczość tejże pisarki. Nadmieniamy, iż biblioteka posiada w swoich zbiorach książkę Pani Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk pt. „Niebieskie nitki”, teraz już z autografem autorki.

 


 

„Wczoraj i dziś. Dziedzictwo kulturowe powiatu białostockiego i Białegostoku”

3. 10. 2012 r. w Starostwie Powiatowym w Białymstoku odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu fotograficznego „Wczoraj i dziś. Dziedzictwo kulturowe powiatu białostockiego i Białegostoku” w ramach „Europejskich Dni Dziedzictwa 2012. Tajemnice codzienności” zorganizowanego przez „Książnicę Podlaską” przy współpracy ze Starostwem Powiatu Białostockiego oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa Oddziałem Terenowym

w Białymstoku Jedną z reprezentantek Filii nr 9 była uczennica naszego gimnazjum Natalia Wiślak z kl. III c. Na konkurs wykonała fotografię Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Za udział w konkursie otrzymała dyplom i nagrodę a jej zdjęcie zostało zamieszczone w okolicznościowej publikacji.

 

 

Sybir Backpack history” - warsztaty historyczne

17. 12. 2014 r. - w Filii nr 9 „Książnicy Podlaskiej” w Białymstoku odbyły się warsztaty historyczne „Sybir Backpack history” przeprowadzone przez pracowników Muzeum Wojska.W zajęciach uczestniczyła kl. I a. Była to dla nich żywa lekcja historii - uczniowie m.in. odtwarzali sytuacje, w jakich znaleźli się wywożenia na Sybir Polacy i Żydzi. W kolejnej edycja warsztatów w  lutym wezmą udział  uczniowie kl. III d.Opublikowano: niedziela, 07, kwiecień 2013 06:34
Kontakt
 
 
Zespół
Szkolno-Przedszkolny Nr 4
Porzeczkowa 11
15-815 Białystok

tel. (85) 653-08-60 (szkoła)

fax. (85) 653-08-61

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kalendarz
loader
KREATORZY PRZYSZŁOŚCI

tabliczka