ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 4
w Białymstoku
Główna Koordynator ds. Doradztwa Zawodowego
Dziś jest 01.10.2020
Koordynator ds. Doradztwa Zawodowego

 Koordynator ds. Doradztwa Zawodowego mgr Maria Szmidt
 

Moje godziny pracy w szkole, pokój nr 22:

 

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

13.00-16.00

9.00–14.00

10.00-15.00

9.00-14.00

13.30-15.30

 

Oprócz tego, że jestem psychologiem w naszym gimnazjum, wykonuję  także obowiązki koordynatora ds. doradztwa zawodowego. Posiadam ku temu odpowiednie kwalifikacje. Ukończyłam w 2005 roku studia podyplomowe  w zakresie Orientacji i Poradnictwa Zawodowego w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Białymstoku na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych.   

Jako koordynator ds. doradztwa zawodowego wspieram i przygotowuję uczniów do podjęcia decyzji edukacyjno-zawodowych, które przekładają się na wybór zawodu i prowadzącej do niego ścieżki kształcenia. Pomagam uczniom nabyć wiedzę, która pozwoli im na sformułowanie realnych planów związanych z własną przyszłością zawodową. Celem mojej pracy z uczniami jest dostarczenie im informacji o roli czynników wewnętrznych i zewnętrznych istotnych w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych, a także zachęcenie uczniów do samopoznania i samoakceptacji.

          Staram się również wyobrażenia ucznia o zawodach  skonfrontować z rzeczywistym obrazem wymagań i predyspozycji do wybranego zawodu oraz potrzebami rynku pracy. Pomagam  uczniom w konstruowaniu planów - budowaniu kolejnych etapów rozwoju edukacyjno-zawodowego oraz systematycznie motywuję do osiągania coraz lepszych wyników w nauce oraz rozwijania zainteresowań i pasji. 

Pracując z uczniami w zakresie przyszłych wyborów edukacyjno-zawodowych jednocześnie pracuję z ich rodzicami. W pracy z rodzicami staram się  uświadomić ich role, przygotować do pozytywnego motywowania i wspierającego wpływania na podejmowane decyzje przez ich dziecko,  które wiążą się z wyborem szkoły ponadgimnazjalnej i przyszłym zawodem.

DO UCZNIÓW!

Nie wiesz w jakim kierunku chcesz się rozwijać?
Nie wiesz jaka szkołę ponadgimnazjalną wybrać?
Nie wiesz w jakim zawodzie chciałbyś pracować w przyszłości?
Chcesz więcej wiedzieć na temat zawodów?
Chcesz poznać własne predyspozycje zawodowe?

ZAPRASZAM, przyjdź do mnie, do koordynatora ds. doradztwa zawodowego! Mogę Ci pomóc w odpowiedzi na powyższe pytania!

 PAMIĘTAJ! 

 Podstawą wszystkich działań jest celowość. Jeśli nie wiemy dokąd zmierzamy, najprawdopodobniej trafimy w całkowicie przypadkowe miejsce. Trzeba więc zrobić wszystko, by szkoła ponadgimnazjalna, do której się wybierzesz, nie była przypadkowo wybrana. Zapamiętaj, że ten wybór w perspektywie ma prowadzić do pracy, którą będziesz wykonywać. Chodzi o to, żeby ta praca była zgodna z Twoimi predyspozycjami i sprawiała Ci satysfakcję. Pamiętaj więc, że podstawą trafnego wyboru zawodu jest samopoznanie. Ważne jest określenie jaką masz osobowość, temperament, jakimi wartościami kierujesz się w życiu, jakie są twoje mocne i słabe strony. Musisz zastanowić się czy chciałbyś pracować w grupie czy na samodzielnym stanowisku, czy lubisz wyzwania czy wolisz konkretne wytyczne. Przed rozmową indywidualną ze mną powinieneś zastanowić się nad pytaniami:

  • Jakie są Twoje zainteresowania?
  • Co najchętniej robisz w wolnych chwilach?
  • W jakich sytuacjach czujesz się najlepiej?
  • Jaka jest Twoja wiedza na temat zawodów, które podobają Ci się?
  • Które przedmioty szkolne najbardziej Cię interesują, a które sprawiają najwięcej problemów?
  • Jak się czujesz w grupie rówieśniczej, jaką rolę w grupie zajmujesz najchętniej?

Powinieneś też określić czego oczekujesz od przyszłej pracy, jaka branża cię interesuje i jakie są twoje oczekiwania finansowe. Musisz zastanowić się czego chciałbyś się nauczyć i co chcesz osiągnąć w ciągu najbliższych  3, 4 lat.

Mogę Ci pomóc i razem możemy ułożyć Twój plan edukacyjno-zawodowy, Twoją ścieżkę kształcenia! 

SZANOWNI RODZICE/OPIEKUNOWIE!

           Zapewne często zastanawiają się Państwo, kim zostanie Wasze dziecko, gdy dorośnie. Jaki zawód wybierze, jaką skończy szkołę, czy będzie miało dobra pracę?  Na pewno w podjęciu decyzji zawodowej przez dziecko niezbędna jest pomoc rodzica, wsparcie i zachęcanie do myślenia o przyszłej pracy. Co doradzić dziecku, aby wybór szkoły ponadgimnazjalnej i przyszłego zawodu był trafny? Adekwatny do zdolności i możliwości dziecka, a przy tym ciekawy, odpowiadający jego zainteresowaniom i dający szanse na znalezienie dobrej pracy.

      Służę Państwu radą. Mogę podpowiedzieć jak rozmawiać na ten temat, jak  wspierać dziecko w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowej.  

ZAPRASZAM DO KONTAKTU  
w ustalonych i podanych wyżej godzinach pracy oraz dodatkowo w poniedziałki w godz. 16.00 – 18.00UCZNIOWIE, RODZICE, NAUCZYCIELE!
WAŻNE  I  PRZYDATNE  INFORMACJE!

•    W związku z realizacją zadań prowadzących do podniesienia prestiżu kształcenia zawodowego oraz dostarczenia rzetelnej i aktualnej informacji dotyczącej kształcenia zawodowego zgodnie z nową podstawą programową, została zbudowana strona internetowa

www.ksztalceniezawodowe.bialystok.pl


POLECAM tę stronę ! Dowiesz się z niej wszystkiego o szkołach zawodowych i techinkach !


POLECAM także stronę:

www.ksztalcenieogolne.bialystok.pl

a z tej strony uzyskasz informacje o wszystkich liceach !

•    STREFA GIMNAZALISTY
Czasopismo PERSPEKTYWY informujące o różnych typach szkół ponadgimnazjalnych oraz ich ranking w skali krajowej.

www.perspektywy.pl

•    ZAWODY PRZYSZŁOŚCI
Międzyresortowy Zespół do Prognozowania Popytu na Pracę opublikował listę 100 zawodów przyszłości tzn. takich profesji, które staną się bardzo pożądane i potrzebne na rynku pracy.

www.ekonomicznie.pl

Międzyresortowy Zespół do Prognozowania Popytu na Pracę opublikował listę 100 zawodów przyszłości tzn. takich profesji, które staną się bardzo pożądane i potrzebne na rynku pracy.

 

Link do ankiety

http://prv.ckubialystok.pl/tk/ankiety/index.php/994994/lang-plOpublikowano: niedziela, 17, marzec 2013 13:37
Kontakt
 
 
Zespół
Szkolno-Przedszkolny Nr 4
Porzeczkowa 11
15-815 Białystok

tel. (85) 653-08-60 (szkoła)

fax. (85) 653-08-61

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kalendarz
loader